علائم پوستی ویروس کرونا را بهتر بشناسید.

ویروس کرونا تا به امروز میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و علائم مختلفی از خود بروز داده است. یکی از جدیدترین این نشانه‌ها علائم پوستی ویروس کرونا است. اثرات کرونا روی پوست به چه شکل است؟ برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید:

 

علائم پوستی ویروس کرونا

شواهدِ در حال رشد نشان ‌می‌دهند که ویروس کرونا (کووید ۱۹) قادر است تقریباً بر همهٔ اعضای بدن، از جمله پوست تأثیر بگذارد. متخصصان پوست در سراسر جهان تصاویر و اطلاعاتی را در مورد انواع بثورات، التهابات و اثرات پوستی‌ای که ممکن است مربوط به کووید ۱۹ باشد به اشتراک می‌گذارند.

انواع مختلفی از اطلاعات و یافته‌های مربوط به پوست وجود دارد که آکادمی پوست آمریکا، دفتر ثبت اسناد بین المللی‌ای برای جمع‌آوری و ارزیابی این اطلاعات از سراسر جهان ایجاد کرده است.

درحالی که متخصصان در تلاش برای کشف اسرار و حل معمای کووید ۱۹ هستند، یادآوری این نکته که ما هنوز در مراحل اولیهٔ این بیماری جدید هستیم مهم است. برای متخصصان پوست دریافتن این نکته که کدام اطلاعات و یافته‌های پوستی واقعاً مربوط به کووید ۱۹ هستند و کدام یک هیچ ارتباطی با این بیماری ندارند، زمان‌بر است (برای مثال نشانه‌های پوستی ممکن است به علت سایر بیماری‌ها و یا اثرات داروها ایجاد شوند).

در حالی که گزارش‌های مربوط به مشکلات پوستی‌ای که ممکن است مربوط به کووید ۱۹ باشند، طیف گسترده‌ای از علائم، از التهابات و بثورات کلیِ بدن گرفته تا برآمدگی‌های کوچک روی انگشتان دست و پا را نشان می‌دهند، دانستن اینکه کدام یک از این علائم نشان‌دهندهٔ کووید ۱۹ بوده و کدام یک ربطی به آن ندارند، بسیار قابل‌توجه خواهد بود.

در درازمدت ممکن است استفاده از این اطلاعات و یافته‌های پوستی به ما در تشخیص اینکه آیا فردی احتمالاً به بیماری مبتلا شده است یا خیر کمک کرده و همچنین ممکن است به ما در آگاهی از این نکته که آیا افرادی که علائم دیگری ندارند لازم است آزمایش بدهند یا خیر نیز یاری برساند. و اگر ما از دلیل اصلی تغییرات پوستی مطلع شویم، شاید سرنخ‌هایی دربارهٔ چگونگی رفتار این بیماری در بدن به ما بدهد.

 

انواع التهابات و علائم پوستیِ گزارش‌شده

تحقیقی منتشرشده با استفاده از داده‌های ایتالیا، اطلاعات و یافته‌های پوستیِ ۸۸ بیمار را شرح داده است. حدود ۲۰ درصد از آن‌ها نوعی از التهابات پوستی را داشتند. ۸ نفر از آن‌ها در ابتدای بیماری و ده نفرشان بعد از بستری شدن در بیمارستان، مشکلات و علائم پوستی را نشان دادند. التهاباتِ پوستیِ متفاوتی از ناحیه‌های قرمز روی اعضای بدن گرفته تا کهیرهای گسترده و یک مورد آبله‌مرغان شبیه تاول گزارش شده است.

در مطالعه‌ای دیگر از تایلند، محققان التهاب پوستی‌ای را شرح دادند که در ابتدا به عنوان بيماري دنگ (Dengue) تشخیص داده شده بود، اما بعداً تست کرونای بیمار مثبت اعلام شد.

اخیراً دریافتند که بیمارانِ بخش مراقبت‌های ویژه در شهر نیویورک نوع دیگری از نشانه‌های پوستی را داشتند که ممکن است به خاطر افزایش لخته شدن خون باشد که در بیماران با شرایط حاد دیده می‌شود. بافت‌برداری‌های پوستی از التهابات در این بیماران به لخته‌های خون ریز در زیر پوست مرتبط است.

انگشتان پای کوویدی (COVID toes)

بسیاری از ما دربارهٔ انگشتان پای کوویدی (COVID toes) نیز شنیده‌ایم. بر اساس گزارش رسانه‌ها بسیاری از متخصصان برآمدگی‌های قرمزی را روی انگشتان پاها و همچنین دستان افراد جوان‌تر و کودکان، به خصوص کسانی که علائم خفیف داشته و یا بدون علائم بودند، مشاهده کرده‌اند. اصطلاح پزشکی برای این علائم pernio است که به طور معمول هنگام سرمازدگی پدیدار می‌شوند. ممکن است که این علائم به اثرات سیستم ایمنی بعد از ابتلای به ویروس کرونای جدید نیز مربوط باشند.

این التهابات پوستی چه شکلی هستند؟

اخیراً دکتر Sanober Amin متخصص پوست، بر اساس تجربیات خود، گزارش‌های منتشرشده و اطلاعات سایر متخصصان پوست در سراسر جهان اقدام به انتشار تصاویری کرده است.

او توضیح می‌دهد که برخی از این یافته‌ها و علائم ممکن است با التهابات پوستیِ‌ گسترده‌ای که در سایر عفونت‌های ویروسی دیده می‌شوند اشتباه گرفته شوند، اما به نظر می‌رسد که بعضی از آن‌ها به دلیل مشکلات لخته شدن خون است که در بیماران با وضعیت حادتر دیده می‌شود. هر چند ما هنوز به طور قطعی نمی‌دانیم که کدام یک از این التهابات و علائم پوستی ممکن است نشان‌دهندهٔ بیماری کووید ۱۹ و یا حتی ابتلای قبلی به این بیماری باشند. پیشنهاد می‌شود که نسبت به این نشانه‌ها هشیار بوده و اطلاعات و علائم جدیدتان را با پزشک خود در میان بگذارید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش