محققان کشور توانستند زخم‌پوش زیستی برای درمان زخم سوختگی تولید کنند.

پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس، موفق به تولید پانسمانی جدید بر پایه مواد زیستی برای درمان زخم‌های سوختگی شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر شهریار عصفوری، عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و یکی از محققان اختراع "محصول زخم پوش الکتروریسی شده حاوی دکسپانتول آهسته رهش بر پایه آلژینات / کیتوزان با ساختار هسته-پوسته" در این خصوص گفت: این محصول در واقع پانسمان زخم‌های سوختگی است و پوشش زخم سوختگی با استفاده از مواد زیست سازگار که حاوی داروی التیام بخش ضدسوختگی است از مزایای این دارو به شمار می‌رود. همچنین در طراحی این پانسمان، کنترل رهش دارو نیز مدنظر قرار گرفته شده است.

 وی تاکید کرد: با ترکیبات زیست سازگاری که در تولید این محصول به‌کار رفته، برای نخستین بار این چنین پانسمانی به مرحله تولید در جهان رسیده است و نمونه داخلی یا خارجی ندارد.

عصفوری با بیان اینکه این زخم‌پوش حاصل فعالیت علمی گروهی از محققان، طی سه سال گذشته در «گروه تحقیقاتیِ نانوزیست فناوری» دانشگاه خلیج فارس است، افزود: پروفسور رضا آذین عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس، مریم نجفی دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس و ساسان زائری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از دیگر محققان این پروژه بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اولین قراداد تولید انبوه این محصول در مهرماه ۹۹ منعقد شد، خاطرنشان کرد: اولین قرارداد واگذاری امتیاز بهره‌برداری از اختراع شماره ۱۰۱۳۴۰ با عنوان تولید "زخم‌پوش الکتروریسی شده حاوی دکسپانتول آهسته‌رهش بر پایه آلژینات / کیتوزان با ساختار هسته پوسته" بین دانشگاه خلیج فارس و یکی از شرکاتها منعقد شد.

به گفته دکتر عصفوری، پیش بینی می‌شود چنانچه سرمایه و مجوزهای لازم برای تولید در مقیاس مدنظرتامین شود، این محصول در سال اول به میزان ۱۰۰ هزار دلار و در سال دوم حداقل به میزان 200 هزار دلار فروش داشته باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این گروه تحقیقاتی در سه سال گذشته، اختراع ۴ محصول زیستی دیگر را نیز به ثبت رسانده‌اند و در حال حاضر به دنبال تجاری سازی آن‌ها هستند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش